Kurzy a školení 

Náš kurz je první v České republice podporující a zabývající se tématem císařského porodu a poporodní péče. Je vedený certifikovanými lektorkami (hosty) s praktickými a osobními zkušenostmi. Podpořený zdravotními pracovníky, terapeuty a psychology. 

Kurz předporodní a poporodní průvodkyně

Vizí a cílem tohoto kurzu je vybudovat síť průvodkyň po celé ČR, které budou s empatií a citlivostí vést, podporovat,  informovat a v neposlední řadě připravovat ženy rodící císařským porodem k co nejradostnějšímu prožitku při porodu a poporodní péče, jak o sebe samu, tak o miminko. Na kurzu budeme probírat, jak dobře připravit  tělo a nervový systém k císařskému porodu je-li nevyhnutelně nutný, nebo došlo-li k němu následkem komplikací u přirozeného porodu. Jak se vyrovnat s poporodním traumatem v těle a  jak pečovat o tělo a psychiku po císařském porodu. Také se budeme zaměřovat na péči o miminko a pracovat s teorií významného, francouzského porodníka Fredericka Leboyer. Budeme se věnovat základním, instinktivním potřebám v prvních dnech života dítěte. A využívat Kraniosakrální terapii, jako uvolňující a zdrojující techniku pro miminko. Povíme si taky něco o vaginálním mapování, jako metodě která pomáhá ženě po porodu vrátit její fyzické i duševní zdraví.

Dále se seznámíme s technikami empatického naslouchání, vciťování se a respektující komunikace. Budeme se učit různým dechovým a relaxačním technikám a uvolňovat své vlastní ztuhlé místa v těle. Každá účastnice bude mít možnost projít si skrze konstelace znovu vlastním porodem a uzdravit tak, případné porodní a poporodní trauma. Nejdříve potřebujeme zpracovat svůj vlastní prožitek z porodu, abychom mohly poskytnout co nejlepší péči těm ostatním. A v neposlední řadě se naučíme intuitivní baby masáž, řekneme si něco o vlivu a rozdílu mezi kočárkem a šátkem (nosítkem). 

Kurz je především zážitkový a prožitkový. 

Co dělá průvodkyně žen?

Podporuje a připravuje ženu k císařskému porodu  je-li nevyhnutelně nutný. Pečuje o ženu a dítě po císařském porodu a pomáhá ženě zvládnout novou roli v rodině. 

 • je ženě k dispozici podle jejích potřeb: vyslechne ji, nebo poskytne ženě prostor ve kterém společně můžou mlčet, pomůže s praktickými věcmi ohledně miminka, nebo sebe samotné
 • Poskytuje ženě informace o práci s tělem a  dechem
 • sdílí se ženou průběh těhotenství, emoce, pocity, strachy 
 • pomáhá ženě s přípravou dětské výbavičky
 • informuje ženu o bezpečných a přírodních přípravcích pro péči o dítě dostupné na trhu
 • podporuje ženu k přípravě na císařský porod psychicky i fyzicky
 • provádí ženě bezpečnou a citlivou, intuitivní těhotenskou masáž. Dále těhotenskou masáž je-li k ní vyškolená  
 • podává informace, směruje ženu na případné jiné odborníky a podporuje ženu při kojení
 • podává informace a zkušenosti s péčí o novorozeně, může prakticky pomoci (čerpá ze zdrojů F. Leboyer  "Porod bez násilí")
 • povídá si se ženou o roli mateřství a o důležitosti vlastních potřeb, které jsou nutné, aby si žena ponechala i v období mateřství
 • zajímá se o současné trendy a předává informace ženě – kontaktní rodičovství, pleny, šátky, bezplenkovou komunikační metodu (BKM) 
 • podporuje ženu v komunikaci  a vnímání především s dítětem, ale také s partnerem, rodinou, zdravotníky,  nebo jinými odborníky 
 • podává informace a zkušenosti ohledně chování a vlivu starších sourozenců a komunikace s nimi
 • je schopna rozpoznat případné emoční nesrvonalosti ženy, pocity nedůvěry v sama sebe, nebo poporodní deprese

dula

Průvodkyně vždy respektuje ženu-matku, empaticky naslouchá jejím potřebám a směřuje ji k co nejláskyplnějšímu kontaktu s miminkem. Poskytuje ženě pocit, že je dobrou matkou a svou novou roli zvldáne. 

Jani mám pocit,že je pořád ještě víkend,tolik energie a elánu co pořád mám už jsem dlouho neměla:). Vůbec se mi z našich víkendů nechce domů, nejradši bych na kurzu vždy seděla, poslouchala a učila se, protože je to moc zajímavé a krásné, hlavně v Tvém podání:). Najednou se mi v životě děje tolik nových věcí. Děkuji za možnost jít cestou průvodkyně.

Lenka

Ahoj Jani, moc děkuju. Kurz je úžasný a inspirující. Jsem velmi zklidněná a mám chuť všude kolem šířít pozitivní energii, kterou ze sebe cítím. V neděli večer jsem měla naprosto úžasný pocit tepla v děloze, který se rozléval po celém těle. Snažila jsem se alespoň trochu každé z vás poslat do našeho společného kruhu. Nikdy jsem se svým tělem a těmito pocity nepracovala, je to pro mě nové a krásné.

Světlana

Pro kurz průvodkyně jsem se rozhodla protože jsem sama rodila CP, navíc jsem tímto způsobem přišla na svět i já sama. Já i moje matka jsme měly negativní zkušenosti s přístupem lékařů a zdravotnického personálu, ráda bych proto přispěla ke změně přístupu k těhotným a rodícím ženám právě tímto způsobem porodu. Na kurzu jsem poznala kruh skvělých žen a jedinečný pocit sesterství.

Kateřina Maláobchodnice

Proč si vybrat právě nás?

Náš kurz je první v České republice podporující a zabývající se pouze tématem císařského porodu a poporodní péče. Je vedený certifikovanými lektorkami s praktickými a osobními zkušenostmi. Podpořený zdravotními pracovníky, terapeuty a psychology. 

Nemusíte mít zdravotní vzdělání proto, aby jste kurz mohla absolvovat. Stačí cítit poslání a mít vlastní vizi, kterou ve své praxi a osobním životě budete dále rozšiřovat. Kurz tedy může absolvovat třeba žena, kamarádka nebo matka, která chce citlivě, laskavě a s lepší úrovni informací, technik a dovedností provést těhotenstvím třeba svou dceru, kamarádku nebo sousedku.

Kurz je sestaven podle nabytých zkušeností  a předchozích objevů francouzských porodníků Fredericka Leboyera a Michaela Odenta. Hlavní prioritou kurzu je předat začínajícím průvodkyním to nejlepší z našich zkušeností a poznatků z vlastní praxe a za pomocí kompetentních odborníků zabývajících se daným tématem. Během studia budete mít možnost podívat se jakým způsobem v praxi pracujeme  s klientkami, díky tomu získáte pro sebe vlastní představu a vlastní zkušenost o tom, jak průvodkyně pracuje a co je její citlivou náplní práce. S týmem lektorů, který se může v každém kurz mírně měnit vám předáme důležité zkušenosti, podpoříme ve Vaší práci a nasměrujeme na tu nejvhodnější cestu právě pro Vás. Po ukončení kurzu Vám nadále garantujeme podporu Vaší práce a další možné vzdělávání se.

Kurz je sestaven tak, aby jste ihned po jeho absolvování byly připraveny k práci s klientkami. Součástí naší podpory jsou po domluvě možné supervize Vaší praxe. Ve výuce, která potrvá 6 víkendových setkání a je rozdělena do období půl roku, se setkáte s praktikujícími průvodkyněmi, dulami a dalšími hosty ze souvisejících profesí. Vizí kurzu je především vzájemná spolupráce průvodkyň a to i po ukončení kurzu. Podpoříme Vás také, k nalezení vlastního přístupu v práci průvodkyně. Budete umět používat všechny jemné, nenásilné techniky potřebné k předporodní a poporodní přípravě, a tak být ženě a narozenému dítěti oporou. Nastávajícímu otci budete umět vysvětlit a umocnit jeho důležitou roli v porodním procesu a dát mu prostor a možnost najít si své místo v této výjimečné životní situaci.

Kurz je postaven na celkovém, citlivém přístupu k potřebám matky, dítěte a jejich úzké rodiny. Praxe je tak nutnou součástí poznání, na kterou se zaměřujeme. Součástí kurzu jsou základní techniky Kraniosakrální terapie, které si budete mít možnost procvičit vzájemně s dalšími studentkami kurzu. Naše studentky budeme podporovat hlavně v praktických dovednostech.  Kurz je veden v příjemné prostředí zázemí centra Skarabeus nedaleko hlavního centra Olomouce. Velký důraz klademe na lidskost, příjemnou atmosféru a vždy možnou domluvu o průběhu kurzu tak, aby všechny účastnice byly spokojeny a zároveň obohaceny o potřebné informace. 

Průvodykně je podporující osoba, která s nadhledem a s citlivostí připravuje ženy, které se chystají rodit císařským porodem, nebo tímto způsobem rodily. Velkou pozornost zaměřuje i na novorozeně a jeho přirozené potřeby v prvních chvílích života. Průvodkyně je schopna s ženou sepsat porodní přání a nasměrovat ji na vhodnou porodnici respektující a podporující bonding, přítomnost otce, citlivou manipulaci s dítětem, rannou vazbu matka-dítě.

Fotky z kurzu - sdílení, ženský kruh, podpora, něha i bolest. Porodní a poporodní průvodkyně.

Absolventky kurzu a průvodkyně:

          733 793 841

 

 • Izabela Mullerová

 

 • Sylva Zemanová

“Pustit se známého a zdánlivě bezpečného a přijmout nové, vyžaduje mnoho odvahy. Ale v tom, co už nedává smysl, není žádné skutečné bezpečí. Víc bezpečí je v dobrodružném plynutí s proudem, protože v pohybu je život a ve změně je síla."
- Alan Cohen

CÍLEM A NÁPLNÍ TOHOTO KURZU JE PROŠKOLIT PRŮVODKYNĚ, KTERÉ PODPOŘÍ A POSKYTNOU PÉČI JAK RODIČCE, TAK MIMINKU, KTERÉ PŘICHÁZÍ NA SVĚT CÍSAŘSKÝM PORODEM.

Organizační informace o kurzu

Cena kurzu: 12 000 Kč z toho, zálohu 2 000 Kč je třeba uhradit nejpozději měsíc před začátkem kurzu do 17.8. 2017.  Zbytek částky bude uhrazen do druhého, víkendového setkání kurzu (6. 10. 2017).

Po domluvě lze platbu rozdělit do dvou splátek.

Místo konání: Centrum Skarabeus, Hynaisova 11, Olomouc

Kapacita kurzu: max. 10 žen

Časy výuky: sobota 10 - 17 hod, neděle 10 - 16 hod

Na kurz se přihlásíte tlačítkem níže. Do kurzu budete přijata na základě motivačního dopisu a výběrového řízení formou skypového setkání, které proběhne v nejpozději do 31. 8. 2017 (dle domluvy). Kurz průvodkyň bude zahájen v září 2017. Celý kurz je rozdělen do šesti víkendových setkání, která budou probíhat jednou měsíčně v Olomouci. 

V ceně kurzu není zahrnuto ubytování a strava. V centru Skarabeus je možné po domluvě přespat za symbolickou cenu 100 Kč.

V ceně jsou informační materiály k tématům kurzu, malý dárek pro každou z účastnic a ZDARMA osobní konzultace s terapeutkou Janou Němečkovou.

Na konci kurzu získáte certifikát o jeho absolvování. Dále získáte možnost podpory a uveřejnění Vašich webových stránek na našem webu a další  výhody o kterých se dozvíte na kurzu.

Termíny modulů kurzu

1.víkendové setkání: 16. - 17. 9.  2017 

 • Kdo je průvodkyně, co se od ní očekává
 • Co je práce průvodkyně
 • Etické aspekty práce průvodkyně
 • Ženské potřeby těla i duše v těhotenství, potřeba partnerské stability a zázemí.
 • Těhotenství (jednotlivé období těhotenství, strava, tělesná změna, hormony, psychika)

2.víkendové setkání: 7. - 8. 3.  2017 

 • Příprava na císařský porod  (vyjasnění potřeb ženy před porodem, možné komplikace při císařském porodu, porodní přání, předporodní psychika, otec u porodu, prostředí u porodu, zpracování placenty)
 • Frederick Leboyer (jeho výzkum a přínos do porodnictví, autor knihy "Porod bez násilí")
 • Anestezie (druhy anestezie a jejich výhody/nevýhody)
 • Bonding matky i otce (tělo na tělo, důležitost doteků a tepla)

3.víkendové setkání: 4. - 5. 11.  2017 

 • Péče a psychika dítěte po narození (instinktivní potřeby a prožívání dítěte)
 • Psychika ženy po císařském porodu (poporodní deprese a emoční nestabilita, přijmutí role matky)
 • Psychologie chování a poporodní trauma (jak poznáme poporodní trauma, jak s nim pracovat, jak podpořit ženu při emoční nestabilitě)

4.víkendové setkání: 2. - 3. 12.  2017 

 • Specifika kojení a psychika po císařském řezu (kojení po CP, polohy při kojení, potíže a bolesti při kojení, noční kojení, kojící pomůcky, jak dlouho kojit)
 • Ošetřovatelská péče o ženu po císařském porodu (prevence nejčastějších komplikací, tlumení bolesti přírodní a přirozenou cestou, somatická rehabilitace, poporodní vyšetření)
 • Jak bezpečně fungovat a zacházet s jizvou po císařském porodu

5.víkendové setkání: 13. - 14. 1.  2018 

 • Starší sourozenci (psychika sourozenců, rivalita, žárlivost, péče a pozornost o ostatní děti)
 • Partnerský život po porodu ( milostný a soukromí život po porodu)
 • Zpracování vlastního porodu (postavení vlastní konstelace, práce s poporodním traumatem)

6.víkendové setkání: 17. - 18. 2.  2018 

 • Rituály ( přijmutí jizvy, čištění lůna a oslava mateřství)
 • Péče o dítě (kočár nebo šátek, jednorázové, nebo látkové pleny, mateřské mléko nebo sunar)
 • O pláči dětí, jak ho zvládnout, co může znamenat (mýty o pláči, jak s pláčem pracovat, řeč dítěte pomocí pláče)
 • Ženské sdílení (ženský kruh, podpora, sesterství)
 • Iniciační rituál a přivítání mezi průvodkyněmi
 • Marketing (jak získávat klienty, jak službu průvodkyně nabízet, tvorba webových stránek)
 • Závěr (zhodnocení kurzu, zodpovězení dotazů, předání vzájemných kontaktů, předání certifikátů)

Součástí kurzu jsou vstupy zajímavých hostů (z řad lektorů, odborníků, terapeutů, porodních dul, laktačních poradkyň a zdravotních sester), kteří mají velmi blízko k problematice císařského porodu.

Termín osobního pohovoru (po Skypu nebo po telefonu) si domluvíme po Vašem přihlášení do kurzu. Pohovor musí každá účastnice absolvovat nejpozději do 8. 9. 2017

Součástí Vaší přihlášky motivační dopis. Proč právě Vy se chcete stát průvodkyní a jaká je Vaše osobní zkušenost s císařským porodem?

Po přihlášení odešlete prosím motivační dopis na e-mail: info@cisarskyporod.cz, a to nejpozději
do 31. 8. 2017

Přihláška na kurz

začínající 16 - 17. 9. 2017